22/01/2021 11:41

Wysokie Mazowieckie. Pod strażakiem załamał się lód! Na szczęście to tylko ćwiczenia

Mięsny Zakątek

22 stycznia br. na stawie w parku miejskim w Wysokiem Mazowieckiem Komenda Powiatowa PSP przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na akwenach wodnych w warunkach zimowych.

Ćwiczenia poprzedzone zostały uzupełnieniem wiedzy teoretycznej, kładąc nacisk na zagrożenia towarzyszące tego typu zdarzeniom. Omówiono podstawowe zasady BHP obowiązujące w ratownictwie lodowym oraz omówiono sprzęt, którego można użyć w ratownictwie lodowym.

Część praktyczna dotyczyła zarówno samoratowania oraz możliwości podejmowania osoby z przerębla przy użyciu sprzętu będącego na stanie JRG (sanie lodowe, drabina, rzutka, koło ratunkowe), jak i techniki ratownicze przy użyciu sprzętu dostępnego dla osoby postronnej (szalik, kurtka, gałąź, itp.).

Powyższe zajęcia są niezwykle przydatne do wypracowania prawidłowej konfiguracji sprzętu i wyposażenia ratownika oraz wykorzystania odpowiedniej taktyki działań adekwatnej do zastanej sytuacji na miejscu zdarzenia podczas rzeczywistych działań, jak również opanowania stresu w nietypowej sytuacji oraz warunkach pogodowych.

Strażacy apelują o rozwagę podczas wypoczynku, czy też zwykłych spacerów nad wodą również tą zamarzniętą. Apel skierowany jest również do wędkarzy wchodzących na lód.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Wojciech Sokołowski, d-ca JRG Wysokie Mazowieckie.